Системи контролю та управління доступом (СКУД)
Системи контролю та управління доступом (СКУД) одні з найбільш поширених та ефективних систем забезпечення безпеки - дозволяють вхід і вихід через двері, хвіртки, турнікети певному колу людей і забороняють доступ стороннім особам.
Найпростішим пристроєм контролю доступу з незапам'ятних часів є звичайний механічний замок і ключ. Однак, сучасні системи контролю доступом здатні вирішувати безліч різних функцій таких, як:
контроль доступу - дозвіл / обмеження пересування по об'єкту; | ||
облік робочого часу - фіксація часу приходу на роботу і виходу робочого персоналу; | ||
контроль проходження заданого маршруту - можливість простежити шлях просування та місцезнаходження конкретного співробітника в певний момент часу; | ||
управління проїзду автотранспорту - реєстрація проїзду автотранспорту на територію, ідентифікація і фіксація номерів, контроль тривалості стоянки автомобіля. |
Крім усього іншого система контролю доступу дозволяє управляти різними пристроями, видавати звіти, зберігати базу даних працівників.
Розрізняють два основних види систем контролю доступом: автономні і мережеві
Автономні системи контролю доступом: найпростіший контроль доступу може бути організований на замку і контролері з вбудованим зчитувачем. Така система виконує функцію тільки обмеження доступу в певні приміщення так, як би ви користувалися звичайним механічним замком і ключем, але значно полегшує і прискорює процес проходу через двері, а також спрощує процес тиражування ключів, роль яких виконують картки або брелоки, виконані на базі електронних чіпів.
Мережеві системи контролю доступом: більш складні системи, включають в себе один або кілька комп'ютерів, від двох і більше контролерів об'єднаних в одну мережу (звідси і назва «Мережеві») можуть контролювати доступ по розкладу робочих графіків. Система може складати протокол всіх подій: проходів користувача через певні двері в певний час, спроб несанкціонованого доступу і т.і.
Програмне забезпечення дозволяє отримувати різні види звітів про події, які відбувалися в системі за певний час. Також, різні системи контролю доступу можуть мати великий набір додаткових функцій, таких як: захист від несанкціонованого проникнення в приміщення шляхом передачі карти доступу іншій особі, графічне представлення на моніторі комп'ютера плану об'єкту, що охороняється з відображенням тривожних ситуацій, а також можуть бути інтегровані з системою відеоспостереження і охоронною сигналізацією.
Основні компоненти:
Ідентифікатор
У будь-якій СКУД є ідентифікатор (ключ), який служить для визначення прав користуючись їм людини. Це може бути «далласовська пігулка», широко використовувана в під'їзних домофонах, безконтактна (proximity) картка або брелок, карта з магнітною смугою (зараз практично не використовується). Крім того, в якості ідентифікатора може використовуватися код, що набирається на клавіатурі, а також ряд біометричних ознак людини - відбиток пальця, малюнок сітківки або веселкової оболонки ока.
Безконтактні радіочастотні (PROXIMITY) карти - найбільш перспективний в даний момент тип карт. Безконтактні картки спрацьовують на відстані і не вимагають чіткого позиціонування, що забезпечує їх стійку роботу і зручність використання, високу пропускну здатність. Зчитувач генерує електромагнітне випромінювання певної частоти і, при внесенні карти до зони дії зчитувача, це випромінювання через вбудовану в карті антену живить чіп картки. Отримавши необхідну енергію для роботи, карта пересилає на зчитувач свій ідентифікаційний номер за допомогою електромагнітного імпульсу певної форми і частоти.
При виборі типу ідентифікатора майте на увазі наступне:
- У системі може бути єдина точка проходу (наприклад, турнікет на вході в будівлю), а користувачів може бути кілька сотень. У цьому випадку ціна ідентифікатора, помножена на кількість, може перевищити вартість всього обладнання. А якщо врахувати, що їх втрачають і ламають, то це заплановані витрати і на майбутнє;
- Бажано, щоб вибрані вами ідентифікатори були широко доступні на ринку (тобто, щоб вони вироблялися не єдиною в світі компанією, а мали б аналоги). Це запорука того, що й через кілька років ви зможете докуповувати потрібну кількість ключів.
Контролер
Це основна частина системи. Саме контролер приймає рішення, пропустити чи ні людину через двері. Контролер зберігає у своїй пам'яті коди ідентифікаторів зі списком прав кожного з них. Коли ви пред'являєте ідентифікатор, зчитаний з нього код порівнюється із збереженим в його пам'яті, на підставі чого приймається рішення про те, відкрити двері (турнікет, ворота, тощо) або не відкривати.
Зчитувачі
Цим терміном називають пристрій, який вміє отримати код ідентифікатора і передати його контролеру. Залежно від принципів роботи ідентифікатора змінюється і технологія зчитування коду. Для «далласовской таблетки» це два електричних контакти, виконаних у вигляді лузи, для proximity карти це вже досить складний електронний пристрій, а для зчитування, наприклад, малюнка райдужної оболонки ока до складу зчитувача входить мініатюрна телевізійна камера.
Зчитувач, за визначенням, має бути доступний зовні приміщення, прохід в яке необхідно отримати. Звідси і комплекс вимог. Якщо зчитувач встановлюється на вулиці (в'їзні ворота, зовнішня двері будівлі), то, як мінімум, він повинен витримувати суворі кліматичні навантаження - спеку і холод, сніг і дощ. А якщо прилегла територія не знаходиться під наглядом, то ще буде потрібно і механічна міцність.
Біометричні зчитувачі на сьогоднішній день все ще дуже дорогі, тому їх застосування повинно бути обгрунтованим.
Крім того, їм властиві ще деякі недоліки:
- Відносно великий час ідентифікації - від десятих часток до одиниць секунд. Для великого потоку людей на заводській прохідній це може виявитися неприйнятним;
- Біометричні зчитувачі не розраховані на вуличне застосування.
Виконавчі механізми
Замки
Якщо завдання СКУД полягає в обмеженні проходів через звичайні двері, то виконавчим пристроєм буде електрично керований замок або защіпка.
Защіпки недорогі, легко встановлюються майже на всі двері. За захищеності від злому це найгірший з варіантів, тому рекомендується використовувати електрозащіпки там, де ймовірність злому з боку зловмисника мінімальна - зазвичай це двері всередині офісу. На ніч обладнані електрозащіпкою двері зазвичай замикають механічним ключем. Слід зазначити, що електрозащіпки, як і інші типи замків, бувають що відкриваються напругою (тобто двері відкриються при подачі напруги живлення на замок) і закриваються напругою. Останні відкриваються, як тільки з них знімається напруга живлення. За вимогами пожежного нагляду, всі двері, які використовуються для виходу у випадку пожежі, повинні обладнуватися запірними пристроями, що замикаються напругою.
Електромагнітні замки також не є ідеальним варіантом запірного пристрою, але теж порівняно недорогі і в деяких випадках дуже зручні в установці. Намагайтеся тільки по можливості монтувати їх все-таки з внутрішньої сторони дверей. Майже всі вони відносяться до групи замків, замикаються напругою, тобто придатні для установки на шляхах евакуації при пожежі.
Електромеханічні замки бувають самих різних типів. Як правило, можна вибрати досить стійкий до злому замок (міцний механічно, з потужним ригелем). Недоліки - це дещо більш висока ціна (не рахуючи простих і не дуже надійних накладних замків виробництва Південно-Східної Азії), а також необхідність гнучкого підведення проводів на самі двері. Більшість з таких замків мають механічне перевзведення, тобто, якщо на замок подати короткий імпульс напруги навіть невеликої тривалості, двері будуть у відкритому стані до тих пір, поки її не відкриють і знову не закриють.
Турнікети
Такі пристрої для розмежування проходу використовують тільки на підприємствах (в офісних центрах). Турнікети бувають двох основних типів: поясні й повноростові. Різниця зрозуміла з назви. Турнікет при правильному налаштуванні всієї системи дозволяє пропустити по одній картці тільки одну людину. За рахунок цього, а також за рахунок високої пропускної здатності (на прохід потрібно мінімум часу) вони незамінні на вході у велике підприємство, де, до того ж, може також використовуватися і система обліку робочого часу.
Повноростовий турнікет набагато дорожче поясного, але його не можна перестрибнути, що і визначає область застосування.
Не забудьте при виборі турнікета передбачити вимоги пожежників. Якщо поруч з турнікетом немає швидко відкриваючого вільного проходу, поясний турнікет повинен мати систему "антипаніка" швидкого опускання штанг турнікету.
Шлюзові кабіни.
Екзотична річ, яка використовується в банках і на інших підприємствах з посиленими вимогами щодо безпеки. Вибираючи кабіну, з'ясуйте, чи в змозі вона працювати з вашою СКУД - це вимога виконується далеко не завжди, оскільки шлюзові кабіни забезпечуються автономними мікропроцесорними блоками управління і не завжди мають входи і виходи для сполучення зі стандартними контролерами СКУД.
Автоматичні ворота і шлагбауми.
Найчастіше використовуються на в'їздах на підприємство і на автомобільних парковках. Основна вимога - стійкість до наших кліматичних умов і можливість управління від контролера СКУД.